Counter

       

Si Ju DuKeT WeBi.!
ShuM i MiRe.!
MiRe.!
NorMaL.!
Jo i MiRe.!
Hic MiRe.!
  
pollcode.com free polls

 

KALENDARI  KOHA

LAJMET

 

Ora

 

Kerko ne Youtube

 

1.dashuria eshte nje fush me bar,ku   kullosin dy gomar

2.para se ta gjesh princin e kalter duhet te puthesh shum bretkoca

3.dashuria i ben edhe engjujt te zbresin ne tok 4.jetoje qdo dit sikur te ishte e fundit

5.Dashuria eshte nje pik loti te kapet ne faqe kur je i zoti

6.nese zemra-zemren dashuron fjalt e botes nuk i degjon

7.syt e tu tregojn gezimin,fetyra jote qiltersin,fjalet e tue tregojn dashurin,shikimi yt tregon pabesin

8.u merzita qe se gjeta,ilaqin e vetmis time te zhurmshme.u perpoqa ta fsheh ate ne xhepin e imagjinates.Ç'apsurditet!per ta kuptuar qe vetmia eshte e pa sherueshme mu deshten 20 vjet.

9.Ç'do mbremje veten pyes ngadal,kur malli zemres kurth i ngre.ne Ç'endrra sonte noton valle, me Ç'shqetesim ne zemer fle.

10.merri syt e mi dhe veshtro.merre zemren time dhe degjo,puthi buzet e mijadhe kujto.te dua perjet dhe kete mos e harro...

11.me foli hena me butesi dhe me tha se kishte humbur ylli me i bukur i qiellit dhe un i thash qe nuk kishte humbur ai ishte fshehur brenda nje zemre mekatare qe ia cungon lirit ajo u step dhe iki duke me then zemra jote edhe e kalter si qielli edhe yjet qdo nat duhet te kthehen ne qiell.

12.kur zoti shperndau mend meshkujt nuk ishin prezent

13.kur nuk e ke ate qe e don ,duaje ate qe e ke 14.ne jet me mir nje fund i tmerrshem sesa nje tmerr pa fund

15.urrejtja eshte e vetmja pasuri e te nenshtruarit 16.pak di ai qe te gjitha ja tregon gruas

17.nese rrezikon mund te humbasesh nese nuk rrezikon ke humbur gjithsesi

18.njeriun e bejn te perjetshem veprat e tija 19.njerzit jan te njet para natyres ,edukata i ben te dallohen

20.ne qoft se jeta nuk ta ofron nje loj qe ja vlen ta luash ateher krijo vet nje te till

21.nese thua ate qka deshiron duhet ta degjosh edhe tae qka nuk deshiron

22.shpagimi me i embel eshte kur ben mir kunder te keqes qe te eshte ber

23. jesh i mir do te thot jo vetem te mos besh padrejtesi por edhe te mos i duash ato

24.i menquri meson me shum nga budallai sesa budallai nga i menquri

25. te gjith do bie por ata qe qendrojn me lart do bien me keq

26.njerzit nuk e urrejn njeri-tjetrin por veset e nejri-tjetrit

27.kur njeri e kupten se nuk eshte i ditur ai ka ber nje hap drejt dituris

28.Perpara se te kundershtoni nje te moshuar, duhet te perpiqeni ta kuptoni ate.

29.Flisni qarte, nese do te flisni; gdhendni cdo fjale, para se ta nxirni nga goja.

30.Gjeja me e rendesishme qe mund te beje nje burre per femijet e tij, eshte te doje nënën e tyre. 31.Nje komb te edukuar mire eshte e thjeshte ta drejtosh, por e veshtire ta pushtosh.

32.Kushtojini rendesi te vecante edukimit te rinise. Nje neglizhim sado i vogel ne kete drejtim, do te na kushtoje mjaft shrenjte.

33.E ardhmja e nje kombi eshte ligjur ngushte me edukimin qe merr rinia

34.Te mos pranosh gabimin qe ke bere, do te thote qe se po ben nje gabim te dyte.

35.Njeriu meson kur eshte i ri dhe kupton kur plaket 36.Pijetoret jane vendet ku cmenduria shitet me shishe

37.Ne rini ditet jane te shkurtera dhe vitet te gjate, ndersa ne pleqeri ditet jane te gjata dhe vitet jane te shkurtra.

38.Permireso sjelljen tende, perpara se te kerkosh nga te tjeret te permiresojne te tyren

39."Jo" dhe "Po" jane fjale qe thuhen shpejt, por ato duan qe te mendohesh shume para se t'i shqiptosh 40.Kur isha 14 vjec, babi im ishte kaq i paditur, saqe me vinte zor te rrija afer tij. Por kur mbusha 21 vjec, une mbeta i habitur se sa shume kishte mesuar ai per shtate vjet

41.Largojuni fuqise misterioze te mburrjes dhe te shpifjes.

42.Tre gjera e bejne nje jete te mjerushme: hakmarrja, xhelozia, dhe karakteri i dobet.

43.Idete e medha nuk lindin nga truri, por lindin nga zemra

44.Njerezit e zgjuar vleresojne te gjithe njerezit, pasi ata shohin te miren te secili dhe e dine se sa e veshtire eshte te besh dicka te mire.

45.Zoti nuk do t'ju shikoje medaljet, gradad apo diplomat, por cilesite qe keni.

46.Kur dikush e deklaron shpesh qe nuk eshte budalla, ai zakonisht dyshon per veten e tij.

47.Kur keni filluar te mos jepni me kontribut, keni filluar te vdisni.

48.Une ec ngadale, por asnjere nuk bej hapa prapa 49.Meso nga e djeshmja, jeto te sotmen, shpreso per te ardhmen, por me e rendesishtmja eshte te mos ndalosh se pyeturi

50.Te mesosh femijet te jene te ndershem, eshte fillimi i edukates

51.Fakti qe di si te lexosh nuk eshte asgje; e githe puna eshte te dish se c'fare te lexosh

52.Ka gjithnje kohe per ta shtuar nje fjale, kurre per ta trequr mbrapsht

53.Mësimi më i madh në këtë botë është vështërsia ; s’ka sukses ai që nuk has në vështërsi.(???) 54.Perpara se te kundershtoni nje te moshuar, duhet te perpiqeni ta kuptoni ate.

55.Atédheun nuk mund ta shkatérron as lufta as armiku, por mund ta shkatérrojn çlirimtarét 56.Ashtu si hena, çdo njeri ka anen e tij te errèt qe nuk ja tregon kurre asnjeriu

57.Dy gjerave duhet t'ia dini vleren, para se t'ju ikin nga duart: njera eshte shendeti dhe tjetra eshte rinia.

58.Cdo njeri eshte nje cope budallë per te pakten pese minuta ne dite; zgjuaresi eshte te mos e kaloni kete kufi.

59.Nuk ka rendesi ku dhe si keni jetuar. E rendesishme eshte c'fare keni bere, aty ku keni qene.

60.Mos shkoni kurre te zemeruar ne shtrat. Lufto me pare per te mposhtur zemerimin.

61.Genjeshtari duhet te kete kujtese te forte 62.Thashethemet jane arti i te thenit asgje, ne ate menyre qe nuk le asgje pa thene.

63.Mos e harroni kurre ate qe dikush jua thote kur eshte i zemeruar.

64.Ka tre menyra per te perballuar vuajtjet e jetes: me indiference, me filozofi, dhe me ane te fese.

65.I mencuri ka nje prirje te forte per te qene i heshtur, dhe aftesine per te ruajtur nje inventar te tere sekretesh. Zotesia dhe karakteri i tyre jane per t'u respektuar.

66.Barku i mban kémbet, dhe jo kémbét barkun. 67Çdo njeri duhet te ngreré zërin aq sa e ka takatin..

68.Njeriu i zgjuar sheh aq sa duhet,e jo aq sa mundet.

69.Kush nuk ka shijuar të hidhurën, nuk di ç'ashtë sheqeri

70.semundja me e madhe ne historin e njerzimit eshte kompleksi.

71.gruaja eshte lis,dashnorja eshte hije...??

KuKeSi HaCKeR CenTeR

PosTuaR nGa BLeRo :)